Przejdź do treści

Aktualności

Mam czas rozmawiać o teście na HIV

     W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS

„Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”,

 promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.

      Warszawa, 20 listopada 2018 r. – Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się w najbliższy piątek 23 listopada i 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.

     Startująca tego samego dnia kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac), inspiruje do rozmowy z bliskimi o HIV i zachęca do wykonania testu. Obok aktorki Marii Seweryn, blogerki lek. Katarzyny Woźniak, autorki bloga „Mama i stetoskop”, czy vlogerki Karoliny Sobańskiej, w działania informacyjno–promocyjne zaangażowali się eksperci: seksuolog i pedagog Profesor Zbigniew Izdebski oraz psycholog Małgorzata Ohme.

     „Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

     „Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi” – powiedział Profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog, Kierownik Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

     Kampania edukacyjna „Mam czas rozmawiać” pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie. Spoty telewizyjne z Marią Seweryn, a przede wszystkim eksperci i blogerzy, którzy do takich rozmów oraz testowania zachęcają, instruują jak podjąć ten trudny dialog. Najważniejsze informacje o HIV oraz przykładowe „Minirozmówki rodzinne” są dostępne na stronie internetowej kampanii tj. https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

     „Bardzo często życzymy sobie zdrowia, ale za tym powinny iść także czyny. Na przykład rozmowa o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych lub wykonaniu testu w kierunku HIV. Problem nadal istnieje, bo milczenie o HIV i innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową (STI), nie pozwala nam traktować bezpieczniejszych zachowań seksualnych jako elementu osobistej odpowiedzialności, a badań w kierunku HIV i innych STI jako normalnej diagnostyki” - powiedziała Małgorzata Ohme, psycholog, pisarka i dziennikarka, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz redaktor naczelna serwisu internetowego Onet Kobieta.

     Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych.

     „Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób. Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” - podsumowała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

     Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: aids.gov.pl/pkd

Wywiad z Głównym Inspektorem Sanitarnym

 

 

PAP: Ze statystyk GIS wynika, ze w ubiegłym miesiącu zmarło po zażyciu nowych substancji psychoaktywnych o połowę mniej osób niż w lipcu. W sierpniu weszła w życie ustawa antydopalaczowa. Czy pańskim zdaniem można już mówić o sukcesie w walce z dopalaczami?

 

Jarosław Pinkas: Jest zbyt wcześnie na oceny. O sukcesie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy odnotujemy stały trend spadkowy zatruć tymi substancjami. Nie wątpię, że to nastąpi, ale dane z jednego miesiąca  to za mało, by wysnuwać wnioski. Wspomniana ustawa nakłada obowiązek na podmioty lecznicze zgłaszania przypadków zatruć i zgonów do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, więc paradoksalnie nie zdziwię się, jak wskaźniki w początkowym okresie wzrosną. Dane, którymi do tej pory dysponowaliśmy mogą być niedoszacowane.  Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę, że sam termin „dopalacz” jest nieodpowiedni. Słowo to nie kojarzy się jednoznacznie źle. Przeciwnie może ono być nawet pewnym usprawiedliwieniem. Rodzice mogą ulec przekonaniom, że dopalacze pomagają np. skoncentrować się podczas nauki; że mogą przymknąć oko, kiedy dziecko mówi, że bierze substancje, które pomogą mu w nauce. Tzw. dopalacze, to po prostu nowe narkotyki. Taka nomenklaturę stosujemy w GIS i mamy nadzieję, że się ona zakorzeni. Rodzice, nauczyciele powinni wiedzieć, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych trucizn.

 

PAP: Są już przepisy, czego jeszcze potrzeba żeby w sposób istotny ograniczyć ten problem? 

 

JP:  Penalizacja  nowych narkotyków na równi z tymi „klasycznymi”  jest rzeczą niebywale istotną. Jeżeli będziemy mieli sędziów, którzy będą skazywać dilerów na wyroki bez zawieszenia, wówczas na rynku będzie mniej nowych substancji psychoaktywnych. Dla mnie, ci, którzy produkują i sprzedają te nowe narkotyki są zabójcami. Jestem jednak przekonany, że walka z nowymi narkotykami to przede wszystkim sprawa dobrej diagnozy, czyli odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie sięgają po dopalacze.

 

PAP: A jak Pan sądzi? Dlaczego ludzie sięgają po te nowe substancje?

 

JP: Być może, dlatego, że czują się nie akceptowani w środowisku rówieśniczym; może rodzice mają zbyt mało czasu, aby zająć się problemami dzieci; może nie mają czasu, aby usiąść wspólnie z dziećmi do stołu; może wszyscy w rodzinie funkcjonują z oczami w smartfonach zamiast z sobą rozmawiać; może są zabiegani, a dziecko szuka sposobów ucieczki do jakiejś innej rzeczywistości. Badania pokazują, że młodzież sięga po nowe narkotyki przede wszystkim dla rozrywki, niska cena i łatwa dostępność powodują, że substancje te konkurują np. z alkoholem i innymi używkami.

 

PAP: W tej sytuacji sama penalizacja nie wystarczy.

 

JP: Mamy załatwioną sprawę prawną. Teraz musimy postawić na edukację. Jednak na początku potrzebna jest dobra diagnoza, odpowiedź na pytanie, czego brakuje w rodzinie, czy na przykład dziecku brakuje sportu, czy innej umiejętności wykorzystania czasu.

 

PAP: Statystyki pokazują, że problem nie dotyczy jedynie dzieci i młodzieży. Średnia wieku wśród osób zmarłych po dopalaczach się podnosi. Wśród ofiar znajdują się również 50-latkowie.

 

JP: Także w tym wypadku trzeba postawić diagnozę, od czego ci ludzie uciekają, bo to za każdym razem jest ucieczka.

 

PAP: Kto miałby postawić tę diagnozę?

 

JP: Nie ma jednej instytucji, która mogłaby postawić tamę takiej degradacji społecznej. Mamy socjologów, psychologów społecznych, lekarzy oraz różne instytucje, takie jak: Główny Inspektorat Sanitarny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Instytut Psychiatrii i Neurologii, wreszcie Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Niewątpliwie sprawa używania nowych substancji psychoaktywnych jest też aspektem zdrowia publicznego.

 

PAP:  Jest Pan krajowym konsultantem z dziedziny zdrowia publicznego.

 

JP: I dlatego będą próbował te działania scalać i tę diagnozę społeczną przedstawić. Ale to jest praca na wiele miesięcy, a nawet lat. Jestem przekonany, że uda się nam przeciwdziałać tej degradacji społecznej.

 

PAP: W jaki sposób?

 

Każdy może coś zrobić.  Na przykład lekarze rodzinni czy pielęgniarki środowiskowo-społeczne mogłyby odegrać dużą rolę w mediach społecznościowych.

 

PAP: A jaką rolę ma GIS?

 

JP: To jest rola kluczowa, wynika ona z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To jest zbrojne ramię ministra zdrowia. Ale też organizacja , która powinna do takich prozdrowotnych działań zachęcać, scalać je i organizować. Jesteśmy najważniejszą instytucją, która ma dbać o zdrowia publiczne.

 

PAP: Po raz kolejny użył Pan terminu „zdrowie publiczne”. Proszę wyjaśnić, o co chodzi.

 

JP: Definicja zdrowia publiczna jest prosta, choć znacząco wybiega poza medycynę.Odnosi się do wszystkich, zorganizowanych wysiłków państwa na rzecz poprawy zdrowia obywateli. A więc zdrowie publiczne to nie tylko medycyna naprawcza czy też działania profilaktyczne, np. badania przesiewowe, to także bezpieczne drogi, mądra edukacja prozdrowotna, polityka fiskalna państwa która promuje zdrowe produkty czy usługi, a zniechęca do tych szkodliwych, ale także bezpieczna żywność, czy w końcu cała medycyna stylu życia. A styl życia, to odżywianie, sport, spędzanie wolnego czasu, przeciwdziałanie depresji, czyli szerokie spektrum działań.

 

PAP: Określił Pan GIS, jako zbrojne ramię ministra. Czy potrzebuje ono nowych narzędzi do swoich działań?

 

JP: Ważne, żeby Państwowa Inspekcja Sanitarna była postrzegana jako instytucja edukacyjno-doradcza, a nie inspekcja restrykcyjna, penalizująca. Zależy mi na tym, żeby opisywać inspekcję sanitarną słowami: „autorytet”, „wiedza”, „fachowość”, „pomoc”, „edukacja”. Społeczeństwo, które czuje się bezpiecznie, to społeczeństwo dobrze wyedukowane. Ktoś musi tę edukację prowadzić. Jestem przekonany, że za pomocą 190 pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz 16 tys. pracowników w terenie mogę tego dokonać.

 

PAP: Zamierza Pan przebudować tę instytucję?

 

JP: Próbuję przebudować sposób postrzegania społecznego tej inspekcji. Ważne, żeby współdziała ona dla dobra gospodarki. Przedsiębiorca musi wiedzieć, że przychodzi do niego ktoś, kto mu pomoże w lepszym funkcjonowaniu jego biznesu; sprawi, że jego produkty będą bardziej bezpieczne. Pracownik inspekcji powinien być doradcą przedsiębiorcy.

 

PAP: Czyli mniej kontroli, mniej restrykcji?

 

JP: Na pewno powinno być mniej kontroli. Bo obecnie przedsiębiorcy mają kontrolę za kontrolą. Wiele robimy żeby kontroli było mniej. Powstaje Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Chcemy z nią ściśle współpracować.

 

PAP: Wspomniał Pan o Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.

 

JP: Przez rok zajmowałem się tym zagadnieniem i przedłożyłem premierowi sprawozdanie z mojej działalności. Mówi ono jednoznacznie, że powinniśmy mieć dwie kooperujące ze sobą inspekcje, ale tylko dwie. To wystarczy, aby przedsiębiorcy odczuli ulgę w sprawach kontroli.

 

PAP: Jakie instytucje mają wchodzić w skład Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności?

 

JP: Ma to być Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Handlowych Artykułów Rolno-Spożywczych. Mam nadzieje, że w jej skład wejdzie również część UOKIK-u, czyli Inspekcja Handlowa - choć to nie zostało jeszcze postanowione- oraz najważniejsza i największa – Państwowa Inspekcja Weterynaryjna. Przy takim układzie w jednej inspekcji mamy lekarzy roślin i zwierzą oraz funkcjonalne połączenie z Inspekcją Sanitarną.

 

PAP: Komu ma podlegać ta inspekcja?

 

JP: Uważam, że należy podjąć dyskusję, czy inspekcja ta powinna podlegać bezpośrednio premierowi, a nie ministrowi rolnictwa. Taka podległość sprawi, że będzie ona odbierana, jako inspekcja ukierunkowana na dobro konsumentów. W przypadku podległości ministrowi rolnictwa mamy wrażenie, że jest ona zorientowana na producentów żywności. Nikt na świecie nie powinien żywić wątpliwości, że mamy najlepszą żywność, ale także nie powinien mieć wątpliwości, iż potrafimy ją kontrolować.

Kampania: „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy: substancje niebezpieczne pod kontrolą”

  Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w latach 2018-2019 będzie realizowała kampanię „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” pod hasłem  „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne w miejscu pracy oraz promowanie kultury zapobiegania tym zagrożeniom.

Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych tematem zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Szczegółowe informacje na temat kampanii znajdują się na stronie:

https://osha.europa.eu/pl/healthy-workplaces-campaigns/dangerous-substances-18-19

Światowy Dzień AIDS

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny.

W punktach konsultacyjno diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażenia HIV. W bieżącym – już 409.Warto działać na rzecz rozwiązania problemu epidemii HIV, także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu. Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi.

Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS

AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

Co to jest?

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Wirus jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 3 lat w mrożonym mięsie.

Dowiedz się więcej z ulotki

#mamczasrozmawiac

W piątek 17 listopada 2017 roku, ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Dowiedz się więcej na stronie internetowej kampanii

Woda przeznaczona do spożycia - powiat przasnyski

OKRESOWA OCENA JAKOŚCI WODY PRZEZNACZONEJ DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI

NA DZIEŃ 31.05.2017R. (POWIAT PRZASNYSKI)

 

Działając na podstawie:

- art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej(t.j.Dz.U. z 2015r., poz. 1412 z późn. zm.)

- §17 ust. 1 i ust. 5, §19 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2015r., poz. 1989)

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu

 

na podstawie sprawozdań z badań próbek wody pobranych przez pracowników PSSE w Przasnyszu w ramach prowadzonego nadzoru nad jakością wody przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Przasnyszu oraz przedłożonych sprawozdań z wewnętrznej kontroli jakości wody przeprowadzonej przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne podaje poniżej okresową ocenę jakości wody na dzień 31.05.2017r.

L.p.

Nazwa wodociągu

Produkcja wody m3/dobę

Ocena jakości wody na dzień 31.05.2017 r.

Wskaźnik przekroczony

1.

Przasnysz

2719,000

przydatna do spożycia

 

2.

Chorzele

3817,340

przydatna do spożycia

 

3.

Mosaki

785,000

przydatna do spożycia

 

4.

Zaręby

580,000

przydatna do spożycia

 

5.

Jednorożec

858,000

przydatna do spożycia

 

6.

Szla

492,000

przydatna do spożycia

 

7.

Leszno

312,000

przydatna do spożycia

 

8.

Czernice Borowe

369,000

przydatna do spożycia

 

9.

Krzynowłoga Mała

400,000

warunkowo przydatna   do spożycia

żelazo

10.

Świniary

380,000

przydatna do spożycia

 

11.

Nowa Wieś

274,000

przydatna do spożycia

 

12.

Pawłowo Kościelne

399,000

przydatna do spożycia

 

13.

Żelazna

264,000

warunkowo przydatna   do spożycia

jon amonowy

14.

Helenowo

301,000przydatna do spożycia

 

15.

Małowidz

336,000

warunkowo przydatna   do spożycia

mangan

16.

Rycice

164,000

przydatna do spożycia

 

17.

Bagienice

183,000

przydatna do spożycia

 

18.

Kaki Mroczki

130,000

warunkowo przydatna   do spożycia

azotyny

19.

Mchowo

137,000

przydatna do spożycia

 

20.

Rostkowo

119,000

przydatna do spożycia

 

21.

Lipa

83,000

warunkowo przydatna   do spożycia

żelazo, jon amonowy, mangan,

 

 

Komunikat dotyczący dni wolnych od pracy

Przasnysz, dnia 02.06.2017 r.

 

 

 

 

Komunikat

Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przasnyszu

z dnia 02 CZERWCA 2017 r.

 

 

W związku z Zarządzeniem Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
z dnia 29 marca 2017 r., ustalam dla pracowników PSSE w Przasnyszu dni:

-16 czerwca 2017 r. (piątek)  i 14 sierpnia 2017 r. (poniedziałek) dniami wolnymi od pracy

-24 czerwca 2017 r. (sobota) i 9 wrzesień 2017 r. (sobota) wyznacza się dniami pracy.

 

 

                                                                                               Dyrektor

                                                                                         Maria Śliwińska

Festiwal Piosenki o Zdrowiu 2017

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Przasnyszu w dniu 9 maja 2017 r. przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu zorganizowała Festiwal Piosenki o Zdrowiu. Uczestnicy konkursu w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum mieli za zadanie przygotować jeden utwór o tematyce szeroko rozumianego zdrowia, a w szczególności:

 • zdrowego stylu życia,
 • zdrowego odżywiania,
 • profilaktyki nałogów i chorób,
 • higieny osobistej i jamy ustnej
 • bezpieczeństwa wypoczynku,
 • Hasła Roku – które w tym roku brzmi – „Depresja – porozmawiajmy o niej”

 

Tekst utworu musiał być własny i po raz pierwszy wykonywany na Festiwalu. Podkład muzyczny mógł być własny lub zapożyczony z jednego utworu muzycznego. Treści zawarte w piosenkach powinny mieć pozytywne przesłanie i uświadamiać możliwość uniknięcia zagrożeń poprzez świadomy wybór korzystnych zachowań sprzyjających zdrowiu.

Tegoroczny konkurs honorowym patronatem objął Pan Waldemar Trochimiuk - Burmistrz Miasta Przasnysz oraz Pan Jerzy Humięcki – Wójt Gminy Krzynowłoga Mała. Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonała Pani Maria Śliwińska Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu. Łącznie udział w konkursie wzięło 57 uczestników z 10 placówek oświatowych. W przygotowanie uczestników zaangażowało się 11 nauczycieli. Podczas obrad komisji konkursowej na scenie wystąpiły zespoły taneczne z Klubu przy Jednostce Wojskowej 5699 w Przasnyszu trenowane przez panią Małgorzatę Bandurską oraz uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 w Przasnyszu. Głos zabrała również pani Teresa Tarkowska – wojewódzki koordynator Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, pracownik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

 

Komisja konkursowa w składzie:

 1. Ewa Pohulajewska – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przasnyszu
 2. Bożena Lewandowska - Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
 3. Wojciech Bieńkowski - założyciel i członek zespołu „Sobotwór”
 4. Krzysztof Gadomski - Miejski Dom Kultury w Przasnyszu
 5. Ryszard Bruździak - Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Przasnyszu

przyznała następujące miejsca:

Kategoria przedszkole:

I miejsce – Językowe Przedszkole „Akademia Smerfów” w Przasnyszu

II miejsce – Przedszkole Samorządowe przy Zespole Placówek Oświatowych w Jednorożcu

III miejsce – Oddział przedszkolny przy Zespole Szkół w Krzynowłodze Małej

Kategoria szkoła podstawowa:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Chorzelach

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Romanach Seborach

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Mchowie

Kategoria gimnazjum

I miejsce – Publiczne Gimnazjum w Krzynowłodze Małej

II miejsce – Publiczne Gimnazjum w Chorzelach

 

Dzięki wsparciu wszyscy uczestnicy konkursu oraz opiekunowie otrzymali upominki oraz dyplomy. Laureaci pierwszych miejsc kategorii szkoła podstawowa oraz gimnazjum wezmą udział w Etapie Wojewódzkim Festiwalu w Siedlcach.

Nagrody ufundowali:

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Urząd Miasta w Przasnyszu, Urząd Gminy w Krzynowłodze Małej, Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach, Urząd Gminy w Jednorożcu.

Światowy Dzień Zdrowia 2016
poświęcony będzie tematowi cukrzycy.
Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016 r.

Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie:

 •  doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy,ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
 •  spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
 • ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

Warto odnotować, że świat dokonał istotnego kroku w walce z epidemią cukrzycy, przyjmując jako cel zmniejszenie o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, do 2030 r. w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa wdrażające polityki mające na celu zmniejszenie oddziaływania chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc.
Informacje ogólne Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.
Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią
około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.
Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.
Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi. Informacja na podstawie materiałów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz WHO.

Archiwum aktualności

Rodzinny Piknik Wiejski w Drążdżewie Nowym

W dniu 5 sierpnia 2017 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna brała udział w Rodzinnym Pikniku Wiejskim,  który odbył się w Drążdżewie Nowym. Na stoisku zorganizowanym przez pracowników Stacji można było otrzymać bezpłatne materiały edukacyjne dotyczące min. bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, dopalaczy, HIV/AIDS oraz antybiotykoterapii. Uczestnicy pikniku mogli zobaczyć ekspozycje wizualne dotyczące dopalaczy oraz szkodliwości palenia tytoniu, zmierzyć ciśnienie krwi oraz poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Przeprowadzono również konkurs dla dzieci o zdrowym stylu życia.

   

Czytaj więcej